Ministerstwo opublikowało…

Ministerstwo opublikowało wytyczne (nie jest to nakaz a jedynie wskazówka) dla projektowania dróg rowerowych:
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wytyczne-bezpiecznego-ruchu-rowerowego

Generalnie zasady na plus. Zwłaszcza spodobało mi się, że uwzględniono projektowanie śluz do skrętu na dwa. Szkoda, że nie uczą tego w szkole przy zdawaniu na kartę rowerową.

Ale nadal ministerstwo chce, aby drogi dla rowerów odsuwać od jezdni przed skrzyżowaniem (środkowy obrazek). Głównym powodem jest wymuszenie na rowerzystach zwolnienie przed przejazdem. Zalecana odległość odsunięcia to minimum 5 metrów – ma za zadanie ustawienie samochodu pod kątem prostym tak, żeby kierowca widział rowerzystę w bocznej szybie. Wymaga jednak praktycznie zatrzymania się kierowcy. Dla pieszych i rowerzystów oznacza wielokrotne przecinanie się torów.

Ja jestem zwolennikiem rozwiązania niemieckiego, przedstawionego na samym dole (tu też duży plus, że w ogóle ktokolwiek zauważył i dopuścił taką możliwość, choć realizacji jeszcze chyba w Polsce nie widziałem). Tu kierowca widzi rowerzystę w lusterku jeszcze przed skrętem. Jeżeli na skrzyżowaniu jest przejście to piesi przecinają się z drogą rowerów i aut tylko raz.

#rower #drogi #infrastruktura